Vyberte stránku

Většina Čechů si myslí, že zákonné pojištění vozidla neboli povinné ručení slouží především k tomu, aby v případě nehody krylo hlavně majetek třetí osoby. Velké procento lidí proto volí tu nejlevnější a nejnižší variantu krytí. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vám ale může nabídnout daleko více. Jako pojistník odpovídáte za škodu na zdraví či na majetku, kterou způsobíte někomu jinému, případně na majetku obce. Proč při výběru povinného ručení nesahat po té nejlevější variantě a jak dosáhnout všeho, co dnes pojištění může nabídnout? 

·       Náklady se v případě autonehody mohou vyšplhat až do výše několika desítek milionů.

·       Není pravdou, že pojistná smlouva „povinného ručení“ kryje pouze třetí osobu. Dnešní doba skýtá spoustu možností, jak i bez havarijního pojištění ochránit své auto.

·       Nejznámějším doplňkovým pojištěním je pojištění čelního skla. Je dobré si předem zjistit cenu skla a náklady na opravu a podle toho pojistný limit nastavit. 

·       Dalším častým připojištěním je pojištění střetu se zvěří či okusu zvěří. Obyčejně se dá vybírat z více limitů. Ten správný by měl odpovídat reálné ceně opravy.

·       I bez havarijního pojištění se dá v povinném ručení pojistit například živel (kroupy, záplava, tíha sněhu) nebo krádež. 

·       V případě, že do pojištění investujete o něco více než nejnižší možnou sazbu, můžete využívat služby jako odtah vozidla v zahraničí v případě nehody, nebo vám služba pomůže v případě, že si zabouchnete klíček od auta. Budete mít zajištěnou náhradní dopravu, náhradní vozidlo či ubytování. Jde jen o to si vybrat vyšší variantu asistenčních služeb. 

·       Dejte si pozor na limity. Limit pojistného plnění povinného ručení je maximální částka, kterou vyplatí pojišťovny v případě pojistné události osobě, které provozem vašeho motorového vozidla způsobíte škodu, ať už na majetku nebo zdraví. Zákon stanovuje minimální limit pojistného plnění na 35 milionů korun. Maximální limit, který si můžete zvolit, je 250 milionů korun. Limity pojistného plnění u povinného ručení jsou uváděny jako dvě hodnoty, například 35/35. První částka udává limit pojistného plnění pro případ škody na zdraví a druhá částka limit pro škody na majetku a ušlém zisku. Pokud způsobíte škodu vyšší, než je limit pojistného plnění, může po Vás pojišťovna rozdíl mezi způsobenou škodou a limitem vymáhat. Doporučujeme zvolit si minimální limit 75/75.