Vyberte stránku

Mladé rodiny si mohou půjčit od státu. Státní fond rozvoje bydlení nabízí mladým rodinám a párům půjčky na bydlení podle nových a zajímavějších podmínek. Hlavní výhodou je hlavně nízký úrok.

Z Programu pro mladé je možné získat až dva miliony na pořízení, koupi či výstavbu rodinného domu do 140 metrů čtverečních. Nejvýše však 80 procent skutečných nákladů na výstavbu či kupní ceny sjednané včetně ceny pozemku. Další možností, na co si mladá generace může půjčit, je byt, a to až 1,2 milionu na jeho pořízení, nejvýše však 80 procent kupní ceny. Byt se musí vejít do 75 metrů čtverečních podlahové plochy. Stát mladým půjčí i na rekonstrukci, a to 300 tisíc korun.

Mezi hlavní výhody programu pro mladé je nízká úroková sazba, která je odvozena od základní referenční sazby EU pro Českou republiku. Nejméně však může činit jedno procento. V září byla úroková sazba 1,12 procenta ročně, od října se zvyšuje na 1,41 procenta ročně. Sazba je fixována na pět let. Po této době se sazba stanoví stejným principem a opět s pětiletou fixací. Úroková sazba je pro všechny žadatele jak o úvěr na pořízení obydlí, tak na jeho modernizaci stejná.  V případě pořízení nemovitosti je maximální doba splatnosti 20 let, v případě modernizace obydlí, na kterou je možný úvěr až do výše 300 tisíc korun, je to 10 let.

O úvěr mohou požádat nejen manželé, ale i lidé, kteří nežijí v manželství nebo v registrovaném partnerství, pokud pečují o dítě do 15 let. U manželů nejsou děti podmínkou. Věkovou podmínku do 36 let nemusí splnit oba žadatelé. Stačí, když jeden z nich nepřekročí ke dni podání žádosti věk 36 let.

Žadatelé si nebudou muset k úvěru povinně zřídit životní pojištění. Fond ale bude v případě úvěru pro výstavbu či pořízení bydlení požadovat pojištění proti přírodním živlům.