Vyberte stránku

Rostoucí ceny nemovitostí, omezení hypoték ze strany České národní banky a hlavně nedostatečná nabídka na nemovitostním trhu jsou faktory, které způsobují, že se v Česku stává vlastní bydlení stále hůře dostupnějším. Jak se změnila situace za poslední rok a je vůbec reálné, aby mladí lidé bydleli ve vlastním? O celospolečenském problému jsme si popovídali se specialistkou na financování bydlení Kamilou Lichtenberk z GFS Group.

Co lidé dnes nejvíce řeší, když chtějí řešit financování bydlení?

Řeší několik faktorů – podíl vlastních zdrojů, které banky vyžadují a také úrokovou sazbu. Podíl vlastních zdrojů se zvýšil na 20 % z kupní ceny a také hraje velkou roli daň z nabytí nemovitosti, která je 4 %. Tedy na nemovitosti s kupní cenou 5 milionů by kupující v ideálním případě potřeboval 1 milion korun na koupi a ještě 200 000 Kč na zaplacení daně, což je opravdu hodně financí. Proto se snažíme s klienty hledat různé alternativy, jak by bylo možné financovat – každý klient je individuální a proto není možné paušalizovat jednotné řešení.

Jak se změnila situace na hypotečním trhu za poslední rok?

Poslední rok nám přinesl poměrně hodně změn – mezi dvě hlavní patří doporučení ČNB, která jsou v platnosti od 1. 10. 2018. Jedná se o to, že maximální závazky klienta mohou být do devíti násobku jeho roční mzdy a celková splátka závazků může být maximálně do výše 45 % čistého příjmu.

Toto tedy na trhu možností získání hypotéky způsobilo trochu komplikaci, že?

U některých klientů ano – ale musím říct, že jsem ráda, že máme v portfoliu velké množství bank – protože každá banka příjmy klientů posuzuje trochu jinak – například u OSVČ – je možné totiž danit náklady, paušálem anebo můžeme vzít příjem z obratu – a ne každá banka používá na výpočet čistého příjmu stejný vzoreček. Banky mají také různý postoj k výši rodičovského příspěvku, k příspěvkům 2. a 3. stupně invalidity a díky tomu je možné najít vetší spektrum možností.

Co radíte lidem, kteří aktuálně na hypotéku nedosáhnou?

Jak jsem zmínila, tak každý klient je individuální – proto není možné říci přesně, co by pomohlo. Máme s klienty individuální schůzky a tam řešíme možnosti. Jednou se nám dokonce podařilo přes jiného klienta (a jeho firmu) sehnat nové zaměstnání pro klienta a tím se mu získání hypotéky přiblížilo. I to se děje.

Lidé sledují především úrokovou sazbu, jaké další údaje by měli sledovat?

Úroková sazba je určitě velmi důležitá, ale ještě důležitější je to, co s její výší souvisí. Vnímám splátku hypotéky jako náklad klienta, a tedy pokud se s úrokovou sazbou pojí další doprovodné produkty, tak je velmi důležitá jejich cena versus jejich užitek pro klienta v dané situaci.

V případě, že se rozhodnete zažádat o hypotéku, projednejte nejdříve situaci se zkušeným finančním poradcem. Můžete tak najít tu nejlepší a nejvhodnější cestu přímo pro Vás a zároveň se vyvarovat zbytečných c