Vyberte stránku

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Připomeňme si, na co bychom neměli zapomenout, než vyrazíme vstříc zimním radovánkám. Jednou z nejdůležitějších věcí, která by vám při cestě na hory rozhodně neměla chybět, je cestovní pojištění. Na co si při jeho sjednávání dát obzvlášť pozor?
Co je nejdůležitější?

Dbejte na dostatečně vysoký limit na léčebné výlohy, ten by měl být minimálně ve výši 2 milionů korun, ale šetřit se v tomto případě nevyplácí. Za vyšší limit jako například 5 milionů korun zaplatíte při sjednání pojištění řádově o sto korun více a v případě úrazu vám vyšší limit rozhodně přijde k dobru. Pokud se vám na svahu něco stane, mohou dosáhnout náklady na vaše ošetření astronomických částek. A navíc se k tomu mohou připočítat náklady na váš svoz ze svahu do nemocnice.
K čemu je pojištění odpovědnosti?

V případě, že vy nebo kdokoli z vaší rodiny srazí na sjezdovce nějakého jiného lyžaře, v horší variantě domorodce a způsobí mu nějaké zranění, pak se dostanete k místnímu soudu, který vám vyměří náhradu škody. Ta bývá zpravidla velmi vysoká. Myslete na to až budete chtít ušetřit desetikorunu při sjednávání pojištění. Špatné rozhodnutí by vás mohlo stát statisíce.

Na co si ještě dát pozor?

Jedete-li na lyže, mějte na paměti výluky z pojištění. Například některé pojišťovny mohou vyloučit z plnění úrazy, které se stanou ve v nadmořské výšce nad určitou hranici, typicky 3.000 metrů nad mořem.

Všechny však vyloučí pojistné plnění při úrazu, který prokazatelně souvisí s požíváním alkoholu. Při lyžování se radši alkoholu vyhněte a sklenku si užijte až večer v teple chaty nebo hotelu.

V neposlední řadě mějte na paměti, že mnohé pojišťovny nekryjí úrazy, které se stanou mimo vyznačené sjezdovky. Pokud chcete lyžovat ve volném terénu, rozhodně si pořiďte extra pojištění. Je dražší, ale nebudete se muset plazit zpátky na sjezdovku.

Při pojištění myslete na vysoký pojistný limit (pojišťovny nabízejí zvýšené limity např. až na 7 milionů korun), dbejte na to, aby pojištění pokrývalo výjezd horské služby, převoz a hospitalizaci. Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti a pečlivě čtěte výluky z pojištění. Pak už vaší dovolenou nic neohrozí.

TIP Některé pojišťovny nabízí i možnost pojištění domácnosti proti krádeži vloupáním ve vaší nepřítomnosti. Poraďte se o možnostech se svým finančním poradcem nebo nás kontaktujte, rádi vám se vším pomůžeme.