Vyberte stránku

Při cestě na hory do zahraničí bere většina z nás cestovní pojištění jako samozřejmost. Stejné nebezpečí ale hrozí i na tuzemských sjezdovkách. Jak se pojistit na zimní dovolenou v Čechách a proč?

Nepodceňujte pojištění odpovědnosti
Všeobecně se dost podceňuje riziko pojištění odpovědnosti. Na svahu se pohybuje velké množství lidí, nehoda se může stát kdykoli. Možnost, že vážně zraníte někoho jiného, není zase tak malá. Sraženému lyžaři způsobíte škodu na zdraví a on vás může zažalovat třeba za ztrátu na výdělku a trvalé škody na zdraví. Jak tomu zabránit? Ideální je sjednat si pojištění s adekvátním rozsahem krytých rizik.

Je pravda, že většina Čechů se uklidňuje tím, že škody způsobené v tuzemsku nedosahují takové výše jako škody způsobené v zahraničí. I tak mohou výrazně zasáhnout do rodinného rozpočtu. Například když srazíte někoho na české sjezdovce a on si zlomí ruku, mohou se náklady vyšplhat ke 25 000 korunám. Pokud by se jednalo o horší zranění, mohou se částky za léčebné výlohy velice podobat těm v zahraničí. Pojištění odpovědnosti se netýká pouze zranění, ale také škody na věcech. Může se stát, že při bouřlivější silvestrovské oslavě na horách dojde ke škodě v ubytovacích zařízeních. Pokud nebudete mít vhodné pojištění, nezbyde vám nic jiného, než vysypat prasátko a škodu uhradit ze svého.

Zkontrolujte si limity
Samotné pojištění odpovědnosti nelze sjednat jen na pár dní, nejčastěji ho pojišťovny nabízejí k pojištění domácnosti či nemovitosti nebo k platební kartě a platí se ročně.

Pokud takové máte a chystáte se na hory, pohlídejte si limity plnění. Pro škody na zdraví odborníci doporučují zvolit limit alespoň 2 miliony korun. Ohlídejte si také to, jestli se pojištění vztahuje na rodinné příslušníky, i to, jestli nejsou v tomto případě zimní sporty ve výluce.

Úraz i odpovědnost dohromady
Nezávažnější úrazy vznikají při rychlé jízdě na sjezdovce. Samotnou léčbu platit nebudete, tu uhradí zdravotní pojišťovna, ale pro trvalé následky úrazu, smrt či tělesné poškození je dobré se připojistit. Kdo nemá úrazovou pojistku samostatnou či jako součást životního pojištění, může si na tuzemské lyžování sjednat připojištění. Většina pojišťoven nabízí různé varianty tuzemského cestovního pojištění. Slevy mají standardně děti a celé rodiny. Rádi vám s výběrem pojištění pomůžeme. Stačí nás kontaktovat třeba zprávou na Facebook.

Pozor na alkohol, patří mezi výluky
Ačkoliv například v rakouských Alpách není neobvyklé, když lyžaři dostanou „dýchnout“ a následně jsou vykázáni ze sjezdovky, na českých horách konzumace alkoholu protizákonná není. Policie ani jiná organizace u nás zimní sportovce nekontrolují, čeští vlekaři se však řídí pravidlem: „Kdo je podnapilý, nesmí na vlek.“

Alkohol na zahřátí nechte raději doma. Když se něco stane a pojišťovna při likvidaci pojistné události zjistí, že jste byli pod vlivem, škodu budete muset zaplatit z části či celou sami.