Vyberte stránku

Ztráta střechy nad hlavou je noční můrou snad každého člověka. O to víc se bojíme, když máme rodinu. Nikdo ale neví, co se může stát a jestli se jednou požár, povodeň, silný vítr nebo vandalismus nedotkne i vašeho obydlí. Pojištění domácnosti sice váš domov neochrání, ale ochrání vás a vaše příbuzné v případě, že o něj vinou živelných katastrof přijdete.

Jaká je hodnota našeho majetku?

Je třeba popřemýšlet nad tím, jaká je hodnota našeho majetku a proti jakým škodám jej vlastně chceme pojistit. Asi by byl nesmysl platit pojištění proti povodním, pokud máme domek postavený někde vysoko na stráni.

Pozornost věnujte rozsahu pojistného krytí a pořádně si prostudujte pojistné podmínky. Buďte obezřetní i v případě výluk z pojištění. Při samotném sjednání pojištění je důležité co nejpřesněji stanovit pojistnou částku. Správné stanovení pojistné částky je jedním ze základních parametrů, které mohou ovlivnit výši vyplaceného pojistného plnění při likvidaci škody. Měla by proto být sjednána v takové výši, aby pokryla celkovou hodnotu majetku.

Byt bychom si měli pojistit na takovou částku, abychom ho v případě požáru mohli znovu vybavit. Kromě spotřebičů bychom neměli zapomínat také na věci běžné spotřeby, jako je oblečení či obuv. Pojištění domácnosti kryje vše, co vám v bytě patří. Pojistná částka u klasického bytu 2+1 se ve většině případů pohybuje okolo půl milionu korun.

Kdy nám pojištění pomůže?

Pojištění domácnosti ochrání vybavení bytu, věci osobní potřeby i stavební součásti přiléhající k bytu a nebytovým prostorům proti všem důležitým nebezpečím. Jedná se o živelné události, vodovodní škody, odcizení i vandalismus. Hodí se vždy, když vám někdo nebo něco způsobí na vnitřním vybavení škodu. Pomůže i v případě vloupání nebo požáru.

Na co si dát pozor?

Nejčastější chybou je to, že nevíme, co a proti jakým rizikům máme pojištěno. Proto bychom si měli dávat pozor na to, jakou pojistku uzavíráme. Mohlo by se totiž stát, že půjdeme do pojišťovny nahlásit pojistnou událost a budeme nemile překvapeni, protože nám pojišťovna oznámí, že pojistné plnění nemůže vyplatit.

Nezapomínejte smlouvu aktualizovat

Pojistnou smlouvu je třeba čas od času aktualizovat. Může se stát, že získáte smlouvu novou a výhodnější. Nezapomínejte pravidelně aktualizovat hodnotu svého majetku, pokud má větší cenu než před dvěma lety, zvyšte si pojistnou částku. Občas se stává, že někdo chce platit nižší pojistné a podhodnocuje svůj majetek. To radši nezkoušejte.  Nemůžete pak očekávat, že vám pojišťovna proplatí opravdu všechno, o co jste přišli.

TIP:

Spojit pojištění domácnosti s pojištěním občanské odpovědnosti se vyplatí. Pojištění odpovědnosti se vztahuje na všechny členy rodiny, včetně domácích mazlíčků. V případě, že váš pes či dítě poškodí drahou věc, budete krytí.