Vyberte stránku

Hledáte způsob financování rekonstrukce nemovitosti? Ne všichni mají tak vysokou finanční rezervu, ze které lze rekonstrukci uhradit. Řešením pro vás může být spotřebitelský úvěr, úvěr od stavební spořitelny nebo hypotéka. Při uzavírání spotřebitelského úvěru si dejte pozor na podmínky a případné poplatky. Oproti spotřebitelskému úvěru je uzavření úvěru od stavební spořitelny výhodnější v tom, že jej lze sjednat na mnohem delší dobu. Nejdelší dobu pak nabízí hypotéka, která lze sjednat až na 40 let. Záleží na věku žadatele.

TIP

Bydlet ve vlastním je snem a přáním mnoha z nás. Pokud si pořídíte starší byt, je nutné počítat se skutečností, že časem dojde na jeho rekonstrukci. Kde ale vzít potřebné finance? Drobnější úpravy lze v mnoha případech řešit z našetřených peněž. Co pak ale dělat, když je nutná celková rekonstrukce a úspory na to nestačí? Řešením může být buď spotřebitelský úvěr, úvěr od stavební spořitelny nebo hypotéka.

Cenový odhad rekonstrukce je základ

Výši kompletních nákladů rekonstrukce ovlivňuje řada faktorů. Ne všichni mají tak vysokou finanční rezervu, ze které lze rekonstrukci financovat kompletně z vlastních zdrojů. Většina českých domácností již nějakou rekonstrukcí prošla. Češi jsou národem kutilů a řada z vás zvládla některé etapy rekonstrukce sama. Pokud ale nejste tak zruční a sami si na rekonstrukci netroufáte, nebo jste časově vytíženi, musíte volit jiný způsob. Také volba materiálu a jeho cena je v tomto případě zásadní. Vše se odvíjí od aktuálního stavu nemovitosti,-tedy pro jak velký rozsah rekonstrukce se rozhodnete – při menší rekonstrukci mohou vlastní zdroje postačit, ale jsou i rekonstrukce, které vyžadují statisícové, či milionové investice do nemovitosti. Pro kterou variantu se tedy rozhodnout? Ideálním krokem je svěřit se do rukou zkušeného finančního poradce, který vás nasměruje, jakou cestou se vydat. Na rozdíl od vás má totiž v tomto směru mnoho zkušeností a ušetří vám tak nejen čas, peníze, ale i nervy.

Podmínky pro získání spotřebitelského úvěru

Při uzavírání spotřebitelského úvěru si dejte pozor na podmínky, které si banky kladou. Maximální doba splatnosti, na kterou lze úvěr uzavřít, je limitovaná – většinou je to jen 8 let. Banky rovněž mohou požadovat, aby byl žadatel jejím klientem. Zrádné mohou být i poplatky. Úvěr se vám díky nim může prodražit. Na výši poplatků a jak se jim vyhnout vás upozorní váš finanční poradce.

Rekonstrukce se stavební spořitelnou

Když si u stavební spořitelny uzavřete stavební spoření, můžete v jeho rámci čerpat i úvěr na financování bydlení. Oproti spotřebitelskému úvěru je uzavření úvěru od stavební spořitelny výhodnější v tom, že jej lze uzavřít na mnohem delší dobu – toto je především výhodou vzhledem k měsíční finanční zatíženosti klienta. A to především pokud se jedná o vyšší částku na rekonstrukci potřebnou. Dalším plusem je možnost odečtu zaplacených úroků od základu daně z příjmu.

Výhody a povinnosti

Základní povinností u úvěru ze stavební spoření je splnit účelovost – dříve toto bylo standardní formou faktur, účtenek, doložení smluv o dílo apod. V dnešní době umí již některé stavební spořitelny pracovat  fotodokumentací před a po rekonstrukci, což může být někdy výhodou.

Úvěr ze stavebního spoření je většinou spojen s poplatkem 1 % z výše úvěru za sjednání úvěru – tomuto poplatku je možné se vyhnout formou žádosti o slevu, ale záleží hodně na celkovém posouzení úvěru na dané spořitelně. Určitě je dobré v průběhu roku sledovat akce spořitelen nebo celou věc konzultovat se svým poradcem, který má mnohdy možnost slevu zprostředkovat.

Hypotéka

Vyřízení hypotéky na rekonstrukci není úplně jednoduchou záležitostí. Proto doporučujeme zájemcům nechat si vždy porovnat více nabídek od různých bank. Nejlepší je vždy využít služeb finančního poradce, který má s touto problematikou bohaté zkušenosti, a navíc za vás vše vyřídí. Mimo samotné úrokové sazby na hypotéce je totiž také důležitý model úročení hypotéky, způsob čerpání hypotečního úvěru (každá banka má jiné podmínky pro čerpání peněz) a poplatky za čerpání hypotéky.