Vyberte stránku

Bankovní rada ČNB v srpnu rozhodla, že zatím nebude hýbat s úrokovou sazbou. Ta i nadále zůstává na dvouprocentní úrovni. I v srpnu zůstává základní úroková sazba stanovená ČNB na stejné, tj. 2% úrovni. Podle oslovených ekonomů vykazuje Česká republika stále mírně pozitivní růst, a proto se ČNB rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu 2 %, od které se dále odvíjejí úrokové sazby bank. ČNB momentálně vyčkává, jak se nadále bude vyvíjet ekonomika v zahraničí, jejíž vývoj je v současné době značně nestabilní. Po dvouletém růstu úrokové sazby není proto vhodné kvapně reagovat a spíše vyčkávat na další vývoj.

Jaký dopad má zvýšení úrokové sazby na nás?
Pokud ČNB zvýší nebo sníží úrokovou sazbu, reagují na to komerční banky změnou svých úrokových sazeb bankovních vkladů a úvěrů. Jejich nárůst pak pocítí jak podniky, tak domácnosti. Pokud dojde ke zvýšení úrokových sazeb, podniky budou mít dražší úvěry na investice a provoz. Pro domácnosti pak bude ještě obtížnější dosáhnout na půjčky na bydlení. Již v červnu stoupl dluh českých domácností na téměř 1,7 bilionu korun.
Přemýšlíte o hypotéce nebo úvěru na bydlení? Poraďte se o vhodném produktu se svým finančním poradcem, který má o situaci na trhu velmi podrobný přehled. Předejdete tak zbytečným poplatkům a ušetříte si řadu starostí.