Vyberte stránku

Známe to všichni. Toužíte po něčem, ale nemáte na to momentálně peníze. Proto začínáte uvažovat o půjčce. Na co si dát pozor, abyste se nedostali do problémů?

Dvakrát měř, jednou řež!

Nejlepší je, když se nacházíte v takové situaci, kdy máte dostatek a nemusíte o půjčce vůbec uvažovat. Často je ale realita zcela odlišná. Značná část lidí si alespoň jednou v životě o půjčku zažádá. Nejčastěji si lidé půjčují od pár stovek na věci běžné denní spotřeby, až po milióny například na bydlení.

Denně na nás útočí reklama a nabídky s výhodnými půjčkami, které si sjednáme do pár minut. A pak už se můžeme těšit z pořízené věci. Co však může následovat, už tak příjemné být nemusí a nenadálá neschopnost splácení vás může přivést do maléru a způsobit bezesné noci.

Když už se pro půjčku rozhodnete, chovejte se zodpovědně, ať můžete své závazky řádně splácet a nedostanete se do začarovaného kruhu zadlužení. Jak si správně půjčit?

Spočítejte si příjmy a výdaje

Prvním krokem je bilance vlastních příjmů a výdajů. Vše si řádně sepište a přesvědčte se, že vám finance vystačí na běžný chod domácnosti, pokrytí plánovaných splátek a zjistěte, kolik vám zbyde na život a kolik jste schopni si ušetřit. Je totiž důležité mít finanční rezervu. Dávat si peníze stranou se vyplatí. Obecně se doporučuje mít takto bokem dané alespoň tři měsíční platy. Díky tomu vás pak mimořádné události tolik nezaskočí a nebudou důvodem další půjčky.

Potřebuji si opravdu půjčit?

Přiznejte si, jak důležitá je věc, na kterou si chcete půjčit. Jaký je vůbec důvod půjčky. Něco jiného je půjčit si na bydlení a něco jiného na pořízení novější verze mobilního telefonu. Pokud i po tomto kroku stále o půjčce uvažujete, je nutné se porozhlédnout, co trh nabízí. Zde se vyplatí porovnat nabídky od co nejvíce subjektů. Než si půjčíte, snažte se o daném subjektu zjistit co nejvíce informací. I samotné vystupování osoby, se kterou půjčku uzavíráte, může být varováním. Pokud vaše dotazy zahrává do outu, dejte si pozor. V ideálním případě byste se měli svěřit do rukou zkušeného finančního poradce, který vám poradí a vymyslí pro vás to nejvýhodnější řešení.

Sledujte RPSN

Pokud budete porovnávat nabídku úvěrů jednotlivých subjektů sami, zaměřte se především na ukazatel RPSN, což je roční procentní sazba nákladů. Zde platí, že čím je hodnota RPSN vyšší, tím je pro nás půjčka méně výhodná. Další důležitou věcí, kterou není radno podceňovat jsou podmínky, za kterých si půjčujeme. Ty se vyplatí pořádně přečíst ještě před podpisem. Zajímejte se o veškeré poplatky, jaké podmínky se vážou na danou úrokovou sazbu a případné sankce a rizika.

Pokud už se do problému dostanete, nezavírejte před ním oči. V případě problému vyhledejte finančního poradce, který vám poradí řešení. Tím může být splátkový kalendář nebo dohoda s věřiteli.