Vyberte stránku

I když jsou ceny bytů v jiných evropských metropolích dražší, jejich obyvatelé si na ně ze svých průměrných platů uspoří mnohem rychleji než lidé v Česku.

České ekonomice se sice daří, ale ceny nemovitostí zde rostou rychleji než platy jejích občanů. Hlavně Pražané jsou na tom v porovnání s ostatními obyvateli evropských metropolí nejhůře. Praha se sice ještě neřadí mezi nejdražší evropská města, ale její obyvatelé musí spořit na jeden metr čtvereční nejdéle ze všech, a to více jak 4 měsíce.

Nedosažitelná už není jen Praha

Stejný problém jako obyvatelé metropole začínají mít už i lidé v dalších českých městech. Ceny bytů v Brně se začínají pomalu dorovnávat těm v Praze. Pokud si chcete pořídit byt v Brně, budete na metr čtvereční spořit přes dva a půl měsíce. Pro srovnání, stejně dlouho vydělávají na jeden metr čtvereční i obyvatelé Frankfurtu nad Mohanem nebo Berlína. Ceny bytů jsou zde sice ve finále mnohem vyšší, ale daleko vyšší jsou zde ale i průměrné platy.

Ceny rostou, velikost bytů se naopak snižuje

Dalším paradoxem je skutečnost, že ceny nových bytů v Česku rostou, ale jejich velikost se snižuje. V současné době velmi žádané byty o velikosti 1kk a 2kk byly ještě před několika lety nabízeny v průměru o 5 metrů čtverečních větší, než je tomu nyní. Přesto se jejich cena za jeden metr čtvereční značně zvedla.

Pokud i přesto zvažujete bydlet ve vlastním a zajímá vás, jak nejlépe zafinancovat vaše bydlení, neváhejte se obrátit na naše finanční poradce, kteří vám dokáží doporučit tu nejvýhodnější variantu.