Vyberte stránku

Chcete si vzít hypotéku, ale nevíte úplně jistě, jaké ukazatele při výběru porovnávat a na co si dát pozor? Pojďme si vysvětlit ty nejzákladnější body, které by měli mít v povědomí všichni, co se pro hypotéku rozhodnou.

Úroková sazba

Většinou je to první ukazatel, který žadatel o hypotéku zjišťuje. Jedná se o procentní vyjádření částky, za kterou vám banky požadovaný obnos půjčí. Mějte vždy na paměti, že uplynutím fixace se úrok vždy mění. Jelikož je ovlivňován zásahy ČNB a situací na trhu. Odborníci radí zaměřit se raději na údaj roční procentní sazby nákladů, který se skrývá pod zkratkou RPSN. Ten vám lépe napoví, jaké budete mít skutečné celkové náklady.

Pozor na skryté poplatky

Úroková sazba pro vás totiž nebude jediným nákladem. Je zde celá řada dalších poplatků, na které je dobré si dát pozor a neopomenout je. Většina bank a pojišťoven sice v rámci konkurence od některých poplatků ustupují, nebo jako bonus dávají danou službu zdarma, ale ne všechny. Proto se nebojte zeptat. Ať vás třeba nezaskočí poplatek za vedení účtu, jednorázový poplatek za sjednání úvěru, poplatek za ocenění nemovitosti, poplatek za expresní čerpání hypotéky nebo poplatek za mimořádné splátky mimo rámec konce fixace. Důležitou část tvoří také poplatky za pojištění nemovitosti, který většinou bývá podmínkou, abyste hypotéku dostali.

Loan To Value (LTV)

Na první pohled se může zdát, že jste o této zkratce ještě neslyšeli, ale opak je pravdou. Ten představuje poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti. Laicky řečeno jde o částku, kterou si můžeme maximálně půjčit k poměru celkové hodnoty nemovitosti. Udává se v procentech. V současné době banky půjčují maximálně 80 %. Zbylých 20 % musí mít žadatel buď naspořených, nebo si musí peníze zajistit z jiných zdrojů, což v dnešní době představuje pro mnohé mladé lidi problém. Dříve běžných 90 % je momentálně možné sjednat jen v opravdu výjimečných případech.

Volba doby fixace

Dalším důležitým rozhodnutím je volba délky fixace. Je tím myšleno zafixování úrokové sazby na určité období, po kterou zůstává sazba stejná. Nejběžnější je uzavřít fixaci na 1, 3, 5 nebo 7 let. Banky mají v nabídce ale i 10 a 15 let. V tomto případě platí, že čím kratší fixace, tím nižší úrok. Také je možné zvolit tzv plovoucí (floatingovou sazbu). Právě konec fixace úrokové sazby nesmíte prošvihnout, jelikož se v tu dobu stanoví nové podmínky čerpání hypotéky. Týká se to jak úrokové sazby, tak délky splatnosti úvěru a samozřejmě i nové doby fixace.

Doba splácení

Ano, život s hypotékou je pro většinu z vás na dlouhá léta. Lze ji uzavřít až na 30 let. V průběhu refinancování je možné si dobu upravovat podle potřeby. V případě předchozí kratší doby, lze rozložit do více let nebo naopak z 30 let udělat dobu kratší.

Účel použití

Je dobré vědět, k jakému účelu si hypotéku pořizujeme. Jsou zde dva druhy dva druhy hypoték. Výši úroku nám také určuje, pro který druh se rozhodneme. Účelové hypotéky lze sjednat za nižší úrok, kdežto druhý typ tzv neúčelové (americké) hypotéky, získáte za vyšší úroky, ale výhodou je, že lze použít na cokoliv.

A rada na závěr?

Věnujte výběru hypotéky čas a snažte se porovnat co nejvíce možností. Internet je plný různých nástrojů v podobě srovnávačů a hypotečních kalkulaček. Nejlepší ale je využít služeb zkušeného finančního poradce, který vám s výběrem pomůže a vše pro vás jasně a přehledně připraví.